Aminokwasy są bazą całego życia na Ziemi. Jako molekularne cegiełki białek, są konieczne do zapewnienia niezbędnych funkcji życiowych. Złożone głównie z węgla, wodoru, azotu i tlenu, aminokwasy składają się w różne sekwencje, tworząc białka. Poza ich wiodącą rolą w budowaniu białek kolagenu i tkanki mięśniowej, aminokwasy są nieodzowne przy bardzo wielu funkcjach ciała. Są wymagane do produkcji pewnych neuroprzekaźników, jak również enzymów służących do trawienia żywności oraz innych procesów biochemicznych, jak naprawa tkanek, detoksykacja, produkcja materiału genetycznego, hormonów i wielu, wielu innych. Aminokwasy i białka stanowią ok. 75% suchej masy ciała ludzkiego.
Pomimo niemal nieograniczonej ilości możliwych kombinacji i ponad 500 sklasyfikowanych aminokwasów, wszystkie organizmy na Ziemi składają się z zaledwie 20 aminokwasów. Wszystkie aminokwasy posiadają „szkielet” składający się z centralnego atomu węgla (C), grupy aminowej (-NH2), grupy karboksylowej (-COOH) i atomu wodoru. Wszystkie inne grupy są zwane łańcuchami bocznymi lub grupami R. Te grupy boczne determinują tożsamość każdego aminokwasu. Pojedyncze aminokwasy łączą się w peptydy, a następnie w różne struktury, tworząc białka.
Istnieją 22 aminokwasy tworzące białka, lecz tylko 20 z nich jest zakodowanych w uniwersalnym kodzie genetycznym. Pozostałe dwa (selenocysteina i pirolizyna) wchodzą w skład białek tylko poprzez działanie unikalnych mechanizmów. Te 20 aminokwasów jest zgrupowane w 3 kategoriach: endogenne, egzogenne i warunkowo niezbędne.
Dalsze zagadnienia uwzględnione w tym przewodniku obejmują:
-
aminokwasy endogenne
-
aminokwasy egzogenne
-
warunkowo niezbędne aminokwasy
-
aminokwasy rozgałęzione
-
wolne aminokwasy
-
inne aminokwasy o wartości odżywczej