Dobre trawienie = zadowolony człowiek
Nasz system trawienny pracuje bardzo ciężko każdego dnia, ażeby strawić to, co jemy, i zamienić w składniki odżywcze, a produkty uboczne dostarczyć do właściwych miejsc. To ważne zadanie jest o wiele łatwiejsze przy pomocy zdrowej, odżywczej diety i regularnych ćwiczeń fizycznych – czyli czegoś, czego mamy dużo, prawda? cóż, może nie.
Nawet jeśli często ćwiczysz i zachowujesz zdrową dietę, wciąż może Ci brakować pewnych składników odżywczych, które wspierają normalne, zdrowe trawienie. Wiele produktów, które współcześnie spożywamy, ma zredukowaną ilość składników odżywczych, a w dodatku zawiera konserwanty, sztuczne środki zapachowe i smakowe, i wiele innych nienaturalnych chemikaliów, które mogą codziennie wystawiać na próbę nasz nieszczęsny układ pokarmowy do granic jego możliwości, a nawet poza nie.
Przy kumulowaniu się szkodliwych skutków to nic dziwnego, że problemy trawienne są tak powszechne w dzisiejszych czasach. Po prostu nie dbamy jak należy o nasz system trawienny.
Zdrowe wspomaganie trawienia
A zatem? Jest na to suplement. Wiele suplementów, jak enzymy, probiotyki, witaminy i inne wyspecjalizowane środki odżywcze, które pomagają utrzymywać Cię w zdrowiu, a Twojemu układowi trawiennemu robić to, co potrafi najlepiej.
Jakie środki odżywcze powinieneś pozyskiwać z diety i suplementów, żeby utrzymywać zdrowe funkcje trawienne?
- Enzymy – jak wyżej, nawet jeśli Twoja dieta jest zdrowa, wciąż może Ci brakować ważnych składników odżywczych, spośród których jednymi z najważniejszych są enzymy trawienne. Chociaż nasze ciało zwykle wytwarza enzymy trawienne w ilości wystarczającej do strawienia tego, co jemy, konserwanty i inne dodatki do żywności znajdujące się w pokarmach mogą źle wpłynąć na trawienie, więc dobrej jakości enzymy trawienne są jednym z najłatwiejszych i najefektywniejszych sposobów, ażeby utrzymać równowagę enzymatyczną i normalne funkcje trawienne.
- Probiotyki – większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że nasz system trawienny, a szczególnie jelita, są domem dla trylionów pożytecznych bakterii zwanych probiotykami lub organizmami probiotycznymi. Biorą one udział w trawieniu pożywienia, a także wspomagają funkcjonowanie układu odpornościowego. Suplementy zawierające probiotyki są dobrym sposobem na wspomaganie funkcji trawiennych.
- Witaminy – witaminy są niezbędne dla wszystkich funkcji ciała, nie jest zatem niespodzianką, że są potrzebne również do utrzymywania zdrowego układu pokarmowego. Witaminy B odgrywają rolę wspierającą będąc niezbędne do produkcji energii z pokarmu. Witamina C jest składnikiem odżywczym ważnym dla wszystkich tkanek, również dla układu trawiennego. Suplementy witaminowe są także źródłem skoncentrowanych substancji odżywczych w formie łatwej do przyswojenia i spożytkowania przez ciało.
- Minerały – jest wiele minerałów koniecznych dla normalnego funkcjonowania układu trawiennego. Potas i inne elektrolity są konieczne do normalnego kurczenia się i rozluźniania mięśni, którą to drogą nasze jelita eliminują produkty uboczne trawienia. Inne minerały także odgrywają ważne role w trawieniu.
- Zioła – korzyści, jakie przynoszą układowi trawiennemu zioła gorzkie, były dobrze znane tradycyjnym zielarzom dosłownie każde ziele o gorzkim, ściągającym smaku. Pobudzają one np. produkcję żółci, która przyspiesza trawienie i pomaga całemu procesowi przebiegać gładko. Zalicza się do nich np. goryczka żółta i mniszek lekarski.
- Aloes (Aloe Vera) – aloes jest sukulentem, stosowany jest zwykle miejscowo na problemy skórne. Żel i sok z aloesu pomagają przy okazjonalnym dyskomforcie trawiennym.
- Błonnik – główną rolą błonnika jest karmienie bakterii jelitowych, które utrzymują komórki w zdrowiu poprzez różne mechanizmy, np. produkcję maślanów (soli kwasu masłowego), które są potrzebne komórkom wyściółki jelitowej. Błonnik stymuluje także perystaltykę jelit.