Przemysł suplementów
Patrząc na media czy okładki magazynów możesz pomyśleć, że przemysł suplementów diety jest jak Dziki Zachód. Brak regulacji, brak standardów, a w konsekwencji brak bezpieczeństwa. Nic bardziej mylnego.
W USA suplementy diety regulowane są przez amerykańską agencję ds. Żywności i leków (FDA), która działa na podstawie ustaw o suplementach diety – DSHEA ( the Dietary Supplement Health & Education Act ). W Polsce to GIS – Główny Inspektorat Sanitarny (Departament Żywności Prozdrowotnej) i podległe mu Stacje Sanitarne sprawują pieczę nad odpowiednim przestrzeganiem regulacji dotyczących suplementów czyli m.in. odpowiednich Rozporządzeń Komisji Europejskiej, Ustawy o Bezpieczeństwie Żywności i Żywienia, Rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego suplementów diety.
DSHEA jest to ustawa federalna uchwalona w 1994 roku, która określa, co to są suplementy diety i zawiera wytyczne dotyczące sposobu w jaki powinny być sprzedawane i regulowane. FDA reguluje rynek suplementów diety, bezpieczeństwo składników i produkcję.
W praktyce natomiast dzieje się tak, że producenci suplementów diety tworzą niezależne organizacje, które samodzielnie monitorują i sprawdzają jakość produktów. Wiele z tych programów przekracza normy wytyczone przez FDA dotyczące suplementów diety.
NOW® uczestniczy w tych programach od samego początku i spełnia normy, które w wielu przypadkach wykraczają poza to, co jest wymagane.
Oczywiście suplementy diety podlegają innym regulacją niż leki i nie wymagają badań klinicznych (badań z udziałem ochotników), tak jak to jest konieczne w przypadku leków. Dzieje się tak dlatego, że substancje zawarte w suplementach diety: minerały, witaminy, surowce roślinne, które są substancjami, z którymi organizm spotkał się dużo wcześniej zanim rozpoczął ich stosowanie, na myśli tu mamy choćby codzienną dietę.
Całkowicie odmiennie jest w przypadków leków, które są chemicznymi substancjami powstającymi w laboratoriach, które muszą zostać przetestowane przez ochotników zanim będą dopuszczone do ogólnego stosowania.
W przeciwieństwie do leków, suplementy diety są żywnością. To dlatego, że są one pozyskiwane z naturalnych składników, które mają długą historię stosowania u ludzi.
Nie ulega wątpliwości, że regulacje prawne są niezbędne dla dbałości o jakość i bezpieczeństwo stosowania suplementów diety.
Oto jak aktualne akty prawne pozwalają chronić konsumenta i kontrolować jakość produktu.
Jak FDA reguluje rynek suplementów diet
FDA kontroluje opisy i reklamy przygotowane przez producentów suplementów diety dla swoich produktów,
Sprawdzają, czy producenci suplementów diety przestrzegają zakazu zamieszczania informacji że produkty zapobiegają, zmniejszają objawy lub leczą choroby,
FDA analizuje i zatwierdza produkty do obrotu na podstawie dyrektywy GRAS jako źródła wykazu witamin, minerałów i innych substancji uznawanych jako bezpieczne lub na podstawie NDI ( New Dietary Index) w przypadku nowych substancji,
Jeśli dowody wskazują, że składnik jest szkodliwy wówczas ustala zastosowanie ostrzeżeń na etykiecie, a w razie konieczności nakazuje usunięcie składnika z rynku,
FDA kontroluje zakłady produkcyjne, aby upewnić się, że producenci postępują zgodnie z zasadami dobrej praktyki produkcyjnej (GMP),
GMP stosowane przez FDA obejmuje wszystko od weryfikacji surowców po końcowy produkt i sprawdzenie etykiety.