Szukasz czegoś, co pomoże Ci przy konkretnym problemie zdrowotnym takim jak zapalenie stawów czy wysokie ciśnienie krwi?
Jest to zarazem frustrujące i zdumiewające kiedy próbujesz z etykiety suplementu diety dowiedzieć się czegoś o działaniu preparatu. Zamiast oznaczenia „na zapalenie stawów”, czy „na wysokie ciśnienie” znajdujesz oznaczenie, że ,,pomaga w utrzymaniu stawów w zdrowiu” lub ,,przyczynia się do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi’’.
Co zrobić jeżeli cierpisz na bóle stawów, a ciśnienie chcesz doprowadzić do normalnego stanu stosując naturalne produkty.
Tymczasem prześledziłeś badania naukowe, przeczytałeś artykuły i dowiedziałeś się jakie suplementy mogą Ci pomóc. Dlaczego więc producenci suplementów diety nie uzupełniają etykiety o wszystkie wskazania?
Z pewnością ułatwiłoby to rozwiązanie zadanie.
Odpowiedź brzmi: zarówno rząd federalny w USA jak i Komisja Europejska w Państwach Wspólnoty Europejskiej, ściśle regulują oświadczenia zdrowotne (czyli opis wpływu żywności lub naturalnych składników na zdrowie) obecne na opakowaniach suplementów diety. W USA rozporządzenie Departamentu ds. Żywności i Leków (FDA) zezwala producentom suplementów diety na bardzo konkretne rodzaje oznaczenia:
1. Na etykiecie zezwala się na umieszczenie informacji o zawartości substancji odżywczych typu: ,,niskotłuszczowy’’, ,,doskonałe źródło wapnia’’. Istnieją różne kryteria, które muszą zostać spełnione, aby producent mógł użyć tych stwierdzeń i są one dostępne na stronie FDA. Ciekawostką jest, iż więcej takich oznaczeń można znaleźć na środkach spożywczych niż na suplementach.
Podobnie jest w Krajach Wspólnoty Europejskiej gdzie tego typu stwierdzenia i warunki ich stosowania ściśle opisane są w Rozporządzeniu (WE) nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności.
2. Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuszcza zatwierdzone oświadczenia zdrowotne pod warunkiem, iż istnieje udokumentowany bezpośredni związek pomiędzy substancją odżywczą a zdrowiem. Przed zatwierdzeniem takiego oświadczenia zdrowotnego Agencja analizuje dowody naukowe oraz powołuje się na opinie autorytatywnego ośrodka badawczego typu Akademia Nauk.
Przykładem takiego twierdzenia jest „Dowody naukowe sugerują, ale nie dowodzą, że spożywanie 1,5 uncji dziennie orzechów, takich jak orzechy włoskie jako część diety o niskim stopniu nasycenia cholesterolu, może zmniejszyć ryzyko chorób serca”. Wykaz zatwierdzonych kwalifikowanych oświadczeń zdrowotnych można znaleźć na stronie internetowej FDA.
Również w Krajach Członkowskich Unii Europejskiej na opakowaniach suplementów diety (jak i pozostałej żywności) dozwolone jest jedynie stosowanie zatwierdzonych oświadczeń zdrowotnych mających taki sam sens jak opublikowane w rozporządzeniu Komisji Europejskiej nr 432/2012. Są to stwierdzenia które zostały pozytywnie ocenione przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) i zyskały aprobatę Komisji Europejskiej. Dotyczą one głównie witamin i minerałów. Natomiast inne opisy działania np. składników roślinnych zostały ocenione przez EFSA negatywnie lub „czekają w kolejce” na ocenę. Jak dotąd dobrze znany wpływ owoców żurawiny na drogi moczowe, jak i pozytywne działanie biotycznych bakterii na przewód pokarmowy, co zdumiewające, zostały ocenione negatywnie i użycie tych stwierdzeń jest niedozwolone i karane.
3. Opisy w jaki sposób produkt wpływa na strukturę ciała lub jego funkcję np. „wspiera układ immunologiczny”, muszą być uzasadnione danymi naukowymi i muszą być opatrzone następujące ostrzeżenia: „Niniejsze oświadczenie nie zostało ocenione przez Administrację ds. Żywności i Leków jako przeznaczone do diagnozowania, leczenia, lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie”. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej FDA. Oznakowanie, prezentacja i reklama suplementów diety nie mogą zawierać informacji stwierdzających lub sugerujących, że zbilansowana i zróżnicowana dieta nie może dostarczyć wystarczających dla organizmu ilości składników odżywczych.
Jednakże w Europie tylko oświadczenia zapisane we wspomnianym rozporządzeniu KE oraz dotyczące konkretnych roślin oczekujące na ocenę EFSA (tzw. botanicals) mogą być stosowane. Każdy inny opis wpływu składnika suplementu na zdrowie jest niedozwolony i jest usuwany z opakowania. Dlatego wiele jednoskładnikowych produktów jest pozbawionych jakiejkolwiek informacji o działaniu np. wszystkie zawierające aminokwas (np. L-tryptofan, L-lizyna) oraz wiele preparatów roślinnych.
4. FDA ściśle zakazuje producentom oznaczenia, że produkt zapobiega, leczy lub poprawia stan chorobowy lub związane z nim objawy. W rzeczywistości stwierdzenia dotyczące działania mogą obejmować jedynie stwierdzenia, że produkt może pomóc w utrzymaniu już zdrowych funkcji i struktury organizmu, niezależnie od tego, czy istnieją dowody naukowe, które mogą poprawić stan zdrowia lub pomóc w zapobieganiu chorobom. Z drugiej strony, rynek jest pełen preparatów, które mają śmiałe stwierdzenia dotyczące ich składników. Wiele z tych stwierdzeń, nawet jeśli jest dobrze uzasadnionych badaniami, nie będzie uznane przez FDA za zgodne z prawem.
Także na rynku europejskim użycie nazwy choroby, czy nawet sugerowanie, że składnik wpływa na zapobieganie konkretnym dolegliwościom jest zakazane. Podobnie jak w USA składniki produktu mogą wpływać korzystnie na organizm, ale tylko w tym sensie, który jest dozwolony europejskim rozporządzeniem.
W NOW® Foods uważamy, że najważniejsze jest dostarczenie konsumentom poprawnych, naukowych informacji o naszych produktach, zachowując jednocześnie parametry określone przez FDA.
Natomiast na potrzeby wprowadzenia produktów NOW na rynek europejski, ich opakowania są oznaczone oświadczeniami zdrowotnymi zgodnie z Rozporządzeniem Komisji Europejskiej nr 432/2012 i z tego powodu istnieją różnice pomiędzy etykietą oryginalną dla konsumenta amerykańskiego, a informacją przygotowaną dla konsumentów w Polsce. Stąd na tych opakowaniach znajdują się tak krótkie opisy i charakterystyka składników produktu, pomimo że ogólnodostępne dane naukowe i publikacje również polskich badaczy mówią o znacznie szerszym działaniu i zastosowaniu.
Wierzymy również w pomoc naszych klientów w uzyskaniu jak największej ilości informacji. Witryna NOW® i nasz biuletyn informują o opublikowanych ostatnio badaniach naukowych i artykułach napisanych przez naszych specjalistów dietetyków.
Wykorzystując te zasoby, które stworzyliśmy i wykonując własne niezależne poszukiwania, można podejmować lepsze decyzje dotyczące żywienia i dokonywania zakupów z wyboru.
Witamina E Witamina E, znana także jako alfa-tokoferol, jest członkiem grupy ośmiu składników rozpuszczalnych w tłuszczach–cztery tokotrienole i cztery tokoferole, każde występujące w odmianach alfa, beta, delta i... Czytaj dalej
Czym jest mannoza? Znana jako D-mannoza, jest cukrem prostym zawierającym 6 atomów węgla. Mannoza występuje naturalnie jako monosacharyd (cukier prosty) w owocach jak borówki i... Czytaj dalej
Jako że debata dotycząca ważności witamin wciąż trwa, często zapominamy o jednej prostej prawdzie-witaminy są nam niezbędne do przeżycia. Witaminy to związki organiczne, których potrzebuje... Czytaj dalej
Czym są enzymy i dlaczego są ważne? Enzymy to „ekipa projektująca, budująca, utrzymująca i wyburzająca”, wszystko naraz. Te biologiczne molekuły są prawie wyłącznie białkami, chociaż... Czytaj dalej